24.04.2019 – Середа
«Молодь України»

Як припинити ображатися і почати жити

03.08.2018
Як припинити ображатися і почати жити
Анастасія ПЛОТНІКОВААнастасія ПЛОТНІКОВА

Ображатися — напевне, одна з найбезглуздіших слабкостей соціуму. Коли ми ображаємося, то показуємо особистісну незрілість, намагаємося покарати кривдника своїм мовчанням, байдужістю та відчуженням. При цьому абсолютно не замислюємося про те, що це виснажує нас енергетично. Авжеж, не усміхатися, сфокусуватися на пригніченні, додати моторошних барв у намірковані проблеми — треба неабияк постаратися, щоб успішно створити психологічний клімат, де панує образа. Невже нагнати чорну хмару легше, аніж вплинути на ситуацію раціонально?

«Ну і добре. Роби, що хочеш», — говорить Мирослава чоловікові щоразу, коли не може знайти переконливі аргументи поза емоціями. Після чого норовливо вдягає на себе маску непідступності й з легким серцем розігрує добре знайому роль — роль «жертви». Впізнали у Мирославі себе? Тоді треба негайно діяти.

Образа — пасивний стан «жертви» обставин, яка розраховує на почуття провини кривдника як на останню можливість вплинути на ситуацію. Працює це так: якщо мені неприємно чи боляче від того, що робить інший, йому має бути незручно теж, адже так він буде змушений змінити свою поведінку.

Ображатися чи ні — залежить від ресурсу особистості

Є два типи людей. Одні полюбляють ображатися за будь-якої нагоди, інші — роблять це лише в окремому випадку. До другого типу належать люди, що мають активну життєву позицію, цілеспрямовані, автономні, націлені на перемогу. Образа у них виникає як наслідок втрати контролю над ситуацією, що розцінюється як поразка.

Перший тип людей — зворотна протилежність. Такі люди образливі з дитинства, і для них це норма життя. Зазвичай, до постійних образ схильні люди не надто активні, м’які, зосереджені на собі, егоїстичні та надміру вразливі. Така схема поведінки, як правило, закладається в дитинстві, тож часто доросла людина ображається механічно.

«Я не заслуговую такого ставлення!»

Саме з таким девізом крокує образа, поглинаючи безліч можливостей. Якщо ви маєте претензію до обставин чи до конкретної людини, потрібні активні кроки саме з вашого боку. Якщо ви дійсно заслуговуєте на краще і твердо у цьому переконані, доведіть це діями так, щоб ваша вартісність простежувалася не лише у власному уявленні про себе, а й у баченні ситуації іншими.

Робота з образою часто пов’язана з корекцією самооцінки. Адже не отримавши те, на що так очевидно заслуговуєш, робиш висновок, що оточення не помічає цього. Тобто, ніхто не розуміє, що ти вартий набагато більшого, а отже, лишаєшся обділеним без вагомих на це причин. Фіксуєшся на тому, що знову недооцінений, а весь навколишній світ стає абсолютно чужим. Усе це в тому разі, коли самооцінка занижена.

Якщо вас може вкрай засмутити те, як з вами поговорив кондуктор у тролейбусі, або що хлопець не подивився в ваш бік, коли ви про це так мріяли, або що подруга без дозволу висловила у розмові з вами весь накопичений негатив, якщо через це ви втрачаєте блиск в очах і будь-яку подальшу мотивацію, варто замислитися про те, хто керує вашим життям? Ви чи усі ці люди? Чи, радше, самі ваші емоції?

За наше щастя відповідальні лише ми самі

Запам’ятайте, інші люди можуть зробити нас щасливішими, але не щасливими. Бути щасливими — виключно наш власний вибір і результат роботи над собою. Щодня саме ми обираємо, образитися на людину і цілком імовірно лишитися в прірві непорозуміння, чи обрати іншу реакцію і спробувати знайти компроміс. Коли помічаєте, що починаєте ображатись, поставте собі кілька питань:

Що дасть мені образа?

Чи покращить образа мої стосунки?

Чи стане моє життя хоч на крихту світлішим і радіснішим?

Чи стане більш духовним мій шлях?

Чи сприятиме це хоч якомусь розвитку?

І ви зрозумієте, що образа не вирішує проблем – вона їх відтерміновує. Відмовтеся від неї усвідомлено, з радістю, з бажанням. Це так прекрасно — мати змогу керувати своїм настроєм. А якщо усе ж захочеться посумувати — робіть це світлим смутком, не шукаючи причин перенести відповідальність на інших. Тоді у стосунках з людьми і з собою запанує непідробна гармонія!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.