24.04.2019 – Середа
«Молодь України»

Українську гривню недооцінюють

20.07.2018
Українську гривню недооцінюють

За нещодавніми даними індексу Біг-Мака від видання The Economist, Україна перебуває серед держав, які найбільше недооцінюють свою валюту. А ось розвинуті країни, навпаки, переважно переоцінюють національну валюту.
Методологія підрахунку індексу Біг-Мака проста: береться вартість бутерброда «Біг-Мак» в США — 5,28 долара — і порівнюється з вартістю такого ж бутерброда в Україні — це 47 гривень, або 1,64 долара. Потім підраховується, яким повинен бути курс гривні до долара, щоб «Біг-Мак» в Україні коштував стільки ж, скільки й у США. У результаті отримуємо 8,9 гривні за долар — саме при такому курсі «Біг-Мак» за 47 гривень буде коштувати як в США — 5,28 долара.

Якщо бутерброд в будь-якій країні коштує дорожче, ніж в США, то валюта цієї країни вважається переоціненою, а якщо дешевше — то недооціненою.
Індекс Біг-Мака на тлі усіх інших дивних показників здається одним із найбільш корисних. «Фастфудівський» індикатор придумав журнал The Economist рівно 25 років тому. На початку навіть автори розцінювали його як напівжарт, однак за свою історію індекс неодноразово передбачав майбутню вартість валют краще, ніж інші методи.

Наприклад, коли євро лише запровадили, більшість експертів прогнозували його стрімке зростання щодо долара. Однак індекс Біг-Мака показував, що валюта євро вже на старті була переоцінена, і цей прогноз виявився правильним.