24.05.2019 – П’ятниця
«Молодь України»

Скільки можна? Діти перед екраном

17.04.2019
Скільки можна? Діти перед екраном
Анастасія ПЛОТНІКОВААнастасія ПЛОТНІКОВА

Батьки вмикають дітям телевізор, і це вже давно перестало бути показником хорошого чи поганого батьківства. Це правда життя, хоч вона і розбіжна з медичними нормативами.

За статистикою зарубіжних дослідників Сімейного Фонду Кайзера, троє з чотирьох немовлят дивляться телевізор до досягнення двох років, а діти віком до шести років у середньому проводять дві години на день перед екранними медіа – стільки ж, скільки граються на вулиці, і втричі більше, ніж читають чи слухають, як хтось читає їм.

Позиція дитячих лікарів на цей рахунок доволі чітка і зрозуміла: починаючи з другого року життя дивитися телевізор можна, але за умови, що час перегляду і відстань перебування дитини перед екраном контролюватимуться.  З точки зору психології, слід не забувати ще і про те, як правильно дозувати час перегляду і як не допустити істерики по закінченні. Коротко, рекомендації такі:

Дітям віком у 1,5-2 роки дивитися телевізор можна  лише разом з дорослим, при цьому не більше 30 хвилин на день. Можна розбити перегляд на два підходи: ранішній і вечірній перегляд, однак не можна вмикати телевізор перед сном. У цьому віці швидкість реакції дитини не відповідає швидкості зміни зображень на екрані. Відповідно, психіка малюка у моменти перегляду працює на всю потужність, намагаючись встигнути за показуваним на екрані, дарма що це практично неможливо.

Дуже важливо підібрати “правильні” мультики для перегляду. Малюкам у віці 1,5-2 роки ідеально підійдуть дитячі пісеньки у відеоформаті. Найбільший їх вибір в мережі англійською мовою (можна просто ввести у пошукову стрічку “nursery rhymes”, і цим усе сказано), але кілька варіантів доступні вже й українською.  Плюс таких мультиків у тому, що їх адаптовано для сприйняття наймолодшими: швидкість картинок, мелодика, зміна обстановки зображуваного – все з особливою обережністю, не перегинаючи лінії.

“Правильними” мультиками для дітей двох-трьох років будуть розбірливі сюжети, що описують прості життєві ситуації, схожі на ті, які регулярно переживає малюк у своєму житті (яскравий приклад – мультик про Каю).  Для старших телеглядачів у цій віковій категорії у повний хід підуть історії про фантастичних героїв із суперздібностями.

Дітям від 2-х до 5-ти років слід звести час перегляду телевізора до однієї години на день. Це складно з тієї причини, що тривалість середньостатистичного мультфільму рідко менша за 1 годину 20 хвилин. Тож строго дотримуючись цієї норми, ми позбавляємо дитину почуття завершеності в кінці перегляду, лишаємо її в такому собі стані невизначеності і, відповідно, провокуємо негативну емоцію. Гадаю, в цім питанні слід балансувати. Якщо вимкнути мультфільм, не давши дитині додивитися його до кінця, цілком імовірно, що вона переживатиме фрустрацію через невдоволену емоцію зацікавленості. В будь-якому разі, слід чимось поступатися, але чим саме – це вже на розсуд батьків.

Що ж стосується дітей віком 6 років і більше, норми перегляду для них встановлюють самі батьки. Вважається, що звичайний день здорової дитини має містити час для занять у школі, час для домашнього завдання, мінімум годину рухової активності, годину для сну і простого спілкування. Все це бажано умістити у 12 годин, тож часу для перегляду телевізора не так багато. Проте зовсім обмежувати телеперегляд також не слід. Така категоричність може призвести до труднощів соціалізації дитини у колі однолітків, адже наближаючись до шкільного віку, діти в процесі гри все частіше полюбляють вдавати з себе мультсеріальних героїв, годі й казати, що для цього на них потрібно добряче знатися.

Окрім часових обмежень, батьки повинні пильно стежити за відстанню від екрану телевізора до очей дитини.  Ця відстань не залежить від віку телеглядача, а вимірюється відповідно до довжини діагоналі екрану. Прийнято вважати, що оптимальною є відстань до очей у три-чотири діагоналі. Для дитини цей рубіж можна позначити рискою з кольорового скотчу, домовившись при цьому про заборону її перетинання.

Що ж, залишається лиш побажати батькам і дітям приємного телеперегляду, і, звісно, повноцінного дитячого дозвілля. Будьте відкритими до будь-яких технологій, та не забувайте, що керуєте процесом завжди Ви!